Το όνειρο έγινε… εφιάλτης για τον Ολυμπιακό

Το 0-2 του 1ου ημιχρόνου έγινε 4-2

Ο Ολυμπιακός έκανε σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Τότεναμ, προηγήθηκε 2-0 στο 19’ και αφού πρώτα πήγε στα αποδυτήρια με 2-1 λόγω του «δώρου» του Μεριά, κατέρρευσε στο β’ μέρος (στο οποίο δεν πήρε εγκαίρως βοήθεια από τον πάγκο) και ηττήθηκε με 4-2.

Αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια του Champions League και πάει σε τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το Europa League και πλέον στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ματς της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Σχεδόν ιδανικό ήταν το πρώτο μέρος για τους Πειραιώτες, που σκόραραν με φοβερό σουτ του Ελ Αραμπί στο 6’ και με εκτέλεση του Σεμέδο στο 16’ μετά από κόρνερ (και τακουνάκι-πάσα του Γκιγέρμε). Μείωσε ο Ντελέ Άλι στις καθυστερήσεις, μετά από ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος του Μεριά, που βρήκε αέρα στην προσπάθεια να διώξει. Μεταμορφωμένη ήταν οι «Spurs» στο δεύτερο, που ισοφάρισαν στο 50’ με τον Κέιν να σκοράρει από κοντά, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 73’ με ωραίο γκολ του Οριέ, ενώ ο Κέιν με σκαστή κεφαλιά σφράγισε τη νίκη των Λονδρέζων στο 77ο λεπτό.

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Οριέ, Ντάιερ (29' Ερισκεν), Γουίνκς, Ντέλε Άλι (82' Εντομπελέ), Μόουρα (61' Σισοκό), Σον, Κέιν.

Στον πάγκο έμειναν: Όστιν, Βερτόνχεν, Λο Σέλσο, Σεσενιόν

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (74' Βαλμπουενά), Καμαρά, Μασούρας, Ποντένσε (78' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85' Γκερέρο)

Στον πάγκο έμειναν: Αλέν, Μπενζιά, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης

Διαιτητής: Γκεόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία)

Βοηθοί: Μαρτίν Μαργκαρίτοφ και Ντιγιάν Βαλκόφ