Από τον... Παράδεισο στην Κόλαση ο Ολυμπιακός

Ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο στέρησε στους Πειραιώτες μία σημαντική νίκη

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν, όμως δεν άντεξαν στην πίεση και γνώρισαν την ήττα με 3-1 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα.

Με δέκα παίκτες τελειώσαν τον αγώνα οι ερυθρόλευκοι λόγω αποβολής του Μπενζιά.

Ο Ολυμπιακός, τώρα, καλείται να πάρει βαθμούς στα διπλά παιχνίδια με την Μπάγερν Μονάχου, η οποία, σήμερα, τρόμαξε όλη την Ευρώπη νικώντας με 2-7 την Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο.

Οι εξαιρετικές σχέσεις που έχουν οι δύο ομάδες και οι οργανωμένοι οπαδοί τους συνέβαλαν στο να δημιουργηθεί μία ιδιαίτερα γιορτινή ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Ερυθρού Αστέρα.

Εντός αγωνιστικού χώρου, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, παρά τις πολλές αλλαγές, παρουσιάστηκε από την αρχή προσεκτική και διαβασμένη και δεν παρασύρθηκε από τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός έλεγχο τον ρυθμό και άρχισε σταδιακά να βγαίνει στην επίθεση με αξιώσεις, όμως οι φάσεις εκατέρωθεν ήταν λίγες και όχι ιδιαίτερα σημαντικές.

Μοναδικές φάσεις ήταν η κεφαλιά του Ρόντιτς (31’) και ένα ένα σουτ εκτός περιοχής του Γκερέρο (23’). Στο 37’, όμως ήρθε η στιγμή να ανοίξει το σκορ ο Ολυμπιακός. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα, ο Μπόργιαν, τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα, αιφνιδιάστηκε και ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1.

Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς να αντιδράσει η σερβική ομάδα και το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει όπως το είχε σχεδιάσει ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού.

Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε, οι παίκτες του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς εμφανίστηκαν πολύ πιο πιεστικοί και ο Ολυμπιακός άρχισε να κλείνεται στα καρέ του Σα. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχασε τη συγκέντρωσή της με αποτέλεσμα να δώσει μέτρα στο γήπεδο.

Ακόμη κι έτσι ο Ερυθρός Αστέρας δεν έδειχνε να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για να παραβιάσει την εστία του Πορτογάλου γκολκίπερ των ερυθρολεύκων.

Όλα άλλαξαν στο 58΄, όταν ο Μπενζιά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες.

Οι ερυθρόλευκοι κατέρρευσαν, δεν μπορούσαν να κρατήσουν καθόλου τη μπάλα και η ομάδα του Βελιγραδίου κυριάρχησε. Ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε στο 62’ με τον Βούλιτς έπειτα από τραγικό λάθος του Μεριά και πίεσε για τη νίκη.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πάει προς την ισοπαλία, ο Μεριά παραλίγο να γίνει ήρωας για την ομάδα του χάνοντας μοναδική ευκαιρία να κάνει το 1-2 λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Στον αντίποδα, η σερβική ομάδα ήταν εκείνη που πανηγύρισε, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Μιλουτίνοβιτς σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μποάκιε το οποίο μπορεί να αποδειχθεί και κρίσιμο, καθώς, είναι πιθανό οι δύο ομάδες να δώσουν μάχη για την τρίτη θέση του ομίλου που οδηγεί στο Europa League.

Συνθέσεις

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Ντέγενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνιας (73’ Πέτροβιτς), Γιόβαντσιτς (55’ Βούλιτς), Γκαρσία, Φαν λα Πάρα (62’ Μποάκιε), Μάριν, Τομανέ

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέντο, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά (89’ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (61’ Ποντένσε), Μασούρας (79’ Ελαμπντελαουί), Μπενζιά, Γκερέρο